Radeon HD 6230
Graphics Card Radeon HD 6230 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon HD 6230
Amd HD 6200
•
Park
•
02.07.2011
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
19W
🏆 Top #13825
Performance
Synthetic Score
141
PassMark
179
Efficiency
low
The Radeon HD 6230 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 02.07.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 59 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 80 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR2 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 10.67 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 19 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 02.07.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6200 |
| GPU Variant | Park LP S3 (216-0774008) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Park |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 667 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1334 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 10.67 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 19 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 104 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 179 |
| PassMark (G2D Mark) | 254 |
| TPU Index Score | 0.44% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.