Radeon Graphics 512SP
Graphics Card Radeon Graphics 512SP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Graphics 512SP
Amd Cezanne
•
Cezanne
•
12.01.2021
•
System Shared
•
System Shared
•
45W
🏆 Top #12740
Performance
Synthetic Score
597
Efficiency
low
Radeon Graphics 512SP is a powerful solution from AMD based on the GCN 5.1 architecture, released on 12.01.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 180 mm² die contains approximately 9.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2000 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Cezanne |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 5.1 |
| Codename | Cezanne |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 9,800,000.0 million |
| Die Size | 180 mm² |
| Transistor Density | 54,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 2000 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 64000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.10 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.05 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 128 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 3.13% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.