Radeon 880M
Graphics Card Radeon 880M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 880M
Amd Strix Point Mobile
•
Strix Point
•
15.07.2024
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #8682
Performance
Synthetic Score
6,386
PassMark
7,683
Efficiency
mid
Radeon 880M is a powerful solution from AMD based on the RDNA 3.5 architecture, released on 15.07.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 34.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 233 mm². The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 12 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2900 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 15.07.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Strix Point Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | RDNA 3.5 |
| Codename | Strix Point |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 34,000,000.0 million |
| Die Size | 233 mm² |
| Transistor Density | 145,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Boost Clock | 2900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Cache Memory
| L0 Cache | 384 KB |
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 46400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 139200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.91 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 278.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 973 |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.