Radeon 860M
Graphics Card Radeon 860M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 860M
Amd Strix Point Mobile
•
Krackan Point
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12000
Performance
Synthetic Score
1,276
PassMark
4,893
Efficiency
mid
The Radeon 860M graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.5 architecture. AMD announced this model on gpu.defaults.recently. The core configuration includes 512 shader units, 8 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 3000 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Production Status | Active |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Strix Point Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | RDNA 3.5 |
| Codename | Krackan Point |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Boost Clock | 3000 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Cache Memory
| L0 Cache | 256 KB |
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 96000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 192 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 893 |
| PassMark (G2D Mark) | 920 |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.