Radeon 630 Mobile
Graphics Card Radeon 630 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 630 Mobile
Amd M600
•
Polaris 23
•
13.05.2019
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #11435
Performance
Synthetic Score
1,746
PassMark
1,603
Efficiency
entry
The Radeon 630 Mobile graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 13.05.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 103 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 512 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1082 MHz with dynamic acceleration capability up to 1211 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.05.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd M600 |
| GPU Variant | Polaris 23 MXL (216-0923020) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 23 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1082 MHz |
| Boost Clock | 1211 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Board Number | D090 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19380 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38750 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.24 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 77.5 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 603 |
| PassMark (G2D Mark) | 216 |
| TPU Index Score | 3.50% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.