Radeon 625 Mobile
Graphics Card Radeon 625 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 625 Mobile
Amd M600
•
Polaris 24
•
13.05.2019
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
50W
🏆 Top #12158
Performance
Synthetic Score
1,089
PassMark
1,073
Efficiency
low
The Radeon 625 Mobile graphics card from AMD is built on the GCN 3.0 architecture and was officially introduced on 13.05.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.6 billion transistorsistors transistors on a 125 mm² die. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 36.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 730 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1024 MHz under load. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.05.2019 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd M600 |
| GPU Variant | Polaris 24 XT (216-0915006) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Polaris 24 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,550,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 12,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 1024 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 36.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8192 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24580 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 786.4 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 786.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 49.15 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 073 |
| PassMark (G2D Mark) | 204 |
| TPU Index Score | 1.54% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.