Radeon 620 Mobile
Graphics Card Radeon 620 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 620 Mobile
Amd M600
•
Polaris 24
•
13.05.2019
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
50W
🏆 Top #12290
Performance
Synthetic Score
978
PassMark
954
Efficiency
low
Radeon 620 Mobile is a powerful solution from AMD based on the GCN 3.0 architecture, released on 13.05.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 125 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 32.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 920 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 13.05.2019 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd M600 |
| GPU Variant | Polaris 24 XL (216-0915020) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Polaris 24 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,550,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 12,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 920 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7360 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 22080 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 706.6 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 706.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 44.16 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 954 |
| PassMark (G2D Mark) | 206 |
| TPU Index Score | 1.38% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.