Radeon 610M
Graphics Card Radeon 610M — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 610M
Amd Dragon Range-M
•
Dragon Range
•
03.01.2023
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #11759
Performance
Synthetic Score
1,466
PassMark
1,201
Efficiency
low
Radeon 610M is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 03.01.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses ?istors transistors, and its area is 264 mm². The core configuration includes 128 shader units, 2 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics chip operates at a base clock of 400 MHz with dynamic acceleration capability up to 2200 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Dragon Range-M |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Dragon Range |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Die Size | 264 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 2 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Boost Clock | 2200 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Cache Memory
| L0 Cache | 64 KB |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.13 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 563.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 201 |
| PassMark (G2D Mark) | 274 |
| TPU Index Score | 1.30% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.