Radeon 610 Mobile
Graphics Card Radeon 610 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 610 Mobile
Amd M600
•
Banks
•
23.05.2019
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
50W
🏆 Top #13222
Performance
Synthetic Score
343
Efficiency
low
The Radeon 610 Mobile graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 23.05.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 56 mm² die. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 32.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1030 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 23.05.2019 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd M600 |
| GPU Variant | Banks S3 PRO (216-0890010) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Banks |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 690,000.0 million |
| Die Size | 56 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1030 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8240 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 659.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 41.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.73% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.