Radeon 535 Mobile
Graphics Card Radeon 535 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon 535 Mobile
Amd M500
•
Polaris 24
•
18.04.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
50W
🏆 Top #12266
Performance
Synthetic Score
1,005
PassMark
1,046
Efficiency
low
The Radeon 535 Mobile (GCN 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 125 mm² die contains approximately 1.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 36.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 730 MHz with dynamic acceleration capability up to 984 MHz. The TDP level for this model is 50 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd M500 |
| GPU Variant | Polaris 24 XT (216-0915006) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Polaris 24 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,550,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 12,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 984 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 36.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7872 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 23620 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 755.7 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 755.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 47.23 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 180 |
| TPU Index Score | 1.48% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.