FireStream 9250
Graphics Card FireStream 9250 — Specifications, Tests & Benchmarks
FireStream 9250
Amd FireStream
•
RV770
•
16.06.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #12141
Performance
Synthetic Score
1,118
PassMark
1,165
Efficiency
low
FireStream 9250 is a powerful solution from AMD based on the TeraScale architecture, released on 16.06.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 256 mm². The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 63.55 GB/s. The GPU's base clock speed is 625 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd FireStream |
| GPU Variant | RV770 PRO |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV770 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 993 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1986 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 63.55 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 200 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 165 |
| PassMark (G2D Mark) | 465 |
| TPU Index Score | 1.72% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.