AMD FirePro W9100 32 GB
Graphics Card AMD FirePro W9100 32 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
AMD FirePro W9100 32 GB
Amd Wx100
•
Hawaii
•
26.03.2014
•
32 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
275W
🏆 Top #8119
Performance
Synthetic Score
7,748
PassMark
7,748
Efficiency
mid
The AMD FirePro W9100 32 GB (GCN 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 26.03.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.2 billion transistorsistors transistors on a 438 mm² die. The model's computational arsenal includes 2816 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 32 GB. The bus width is 512 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 930 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 275 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 26.03.2014 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Wx100 |
| GPU Variant | Hawaii GL44 |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Hawaii |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock | 930 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 704 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 275 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67681-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 59.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 163.7 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 2.62 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 748 |
| PassMark (G2D Mark) | 796 |
| TPU Index Score | 9.41% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.