FirePro S10000
Graphics Card FirePro S10000 — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro S10000
Amd Sx000
•
Tahiti
•
12.11.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
375W
🏆 Top #9049
Performance
Synthetic Score
5,699
PassMark
4,537
Efficiency
mid
FirePro S10000 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 12.11.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.3 billion transistorsistors transistors on a 352 mm² die. For graphics processing, 1792 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 240.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 825 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 950 MHz under load. The nominal thermal design power is 375 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.11.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Sx000 |
| GPU Variant | Zaphod |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 825 MHz |
| Boost Clock | 950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 375 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | C387 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 106400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 851.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 537 |
| PassMark (G2D Mark) | 494 |
| TPU Index Score | 8.57% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.