FirePro M5100
Graphics Card FirePro M5100 — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro M5100
Amd Mx100
•
Venus
•
16.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #11678
Performance
Synthetic Score
1,508
PassMark
1,874
Efficiency
entry
The FirePro M5100 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 16.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 725 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 775 MHz.
General Information
| Release Date | 16.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Mx100 |
| GPU Variant | Venus XT (216-0846000) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Venus |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Boost Clock | 775 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 31000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 992 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 62 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 874 |
| PassMark (G2D Mark) | 405 |
| TPU Index Score | 2.13% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.