FirePro 2270 PCIe x1
Graphics Card FirePro 2270 PCIe x1 — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro 2270 PCIe x1
Amd 2200
•
Cedar
•
31.01.2011
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #13818
Performance
Synthetic Score
142
Efficiency
low
The FirePro 2270 PCIe x1 graphics card from AMD is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 31.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 59 mm² die. The model's computational arsenal includes 80 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 9.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 31.01.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd 2200 |
| GPU Variant | Cedar WS |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cedar |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 600 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 9.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x1 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-C32081-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 96 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.41% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.