Alienware GTX 555
Graphics Card Alienware GTX 555 — Specifications, Tests & Benchmarks
Alienware GTX 555
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
14.05.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #11447
Performance
Synthetic Score
1,719
PassMark
1,604
Efficiency
entry
The Alienware GTX 555 (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 14.05.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. For graphics processing, 288 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 91.87 GB/s. The GPU's base clock speed is 736 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 14.05.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-200-KB-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 288 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 736 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 957 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 91.87 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1041 SKU 75 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.832 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.33 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 847.9 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 70.66 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 604 |
| PassMark (G2D Mark) | 441 |
| TPU Index Score | 2.62% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.