AFOX RTX 5090
Graphics Card AFOX RTX 5090 — Specifications, Tests & Benchmarks
AFOX RTX 5090
Nvidia GeForce 50
•
GB202
•
30.01.2025
•
32 GB
•
GDDR7
•
512 bit
•
575W
🏆 Top #251
Performance
Synthetic Score
38,898
PassMark
38,898
Efficiency
enthusiast
The AFOX RTX 5090 graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 750 mm² die contains approximately 92.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 21760 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 170 RT Cores and 680 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 32 GB. The bus width is 512 bit bits, and the peak data exchange rate is 1832.96 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2017 MHz with dynamic acceleration capability up to 2407 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 575 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 950 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB202-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB202 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 92,200,000.0 million |
| Die Size | 750 mm² |
| Transistor Density | 122,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 21760 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 680 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 680 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 170 |
| Compute Units (SM/CU) | 170 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2017 MHz |
| Boost Clock | 2407 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1832.96 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 21760 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 40 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 575 W |
| Recommended PSU | 950 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG145 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 423.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 636.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 104.80 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 104.80 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.64 TFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 38 898 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 411 |
| TPU Index Score | 100.00% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.