AFOX RTX 3090
Graphics Card AFOX RTX 3090 — Specifications, Tests & Benchmarks
AFOX RTX 3090
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1604
Performance
Synthetic Score
26,796
PassMark
26,561
Efficiency
enthusiast
AFOX RTX 3090 is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.09.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. For graphics processing, 10496 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 82 RT Cores and 328 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 936.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1395 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1710 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 350 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10496 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 328 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 82 |
| Compute Units (SM/CU) | 82 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1395 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1219 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 936.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10496 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 315 x 56 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 191.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 560.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.90 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.90 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 560.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 561 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 068 |
| TPU Index Score | 44.35% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.