AFOX RTX 3080 Blower
Graphics Card AFOX RTX 3080 Blower — Specifications, Tests & Benchmarks
AFOX RTX 3080 Blower
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
10 GB
•
GDDR6X
•
320 bit
•
320W
🏆 Top #2078
Performance
Synthetic Score
25,261
PassMark
25,041
Efficiency
enthusiast
The AFOX RTX 3080 Blower (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.09.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. For graphics processing, 8704 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 68 RT Cores and 272 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 10 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 760.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1440 MHz with dynamic acceleration capability up to 1725 MHz. The TDP level for this model is 320 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-200-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8704 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 760.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8704 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 469.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 30.03 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 30.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 469.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 041 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 39.42% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.