AFOX GTX 1050 Ti V2
Graphics Card AFOX GTX 1050 Ti V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
AFOX GTX 1050 Ti V2
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8687
Performance
Synthetic Score
6,357
PassMark
6,357
Efficiency
mid
The AFOX GTX 1050 Ti V2 graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 25.10.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1291 MHz with dynamic acceleration capability up to 1392 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1291 MHz |
| Boost Clock | 1392 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 44.54 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66.82 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.41 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 66.82 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 357 |
| PassMark (G2D Mark) | 655 |
| TPU Index Score | 6.72% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.