Adlink RTX A500 Embedded
Graphics Card Adlink RTX A500 Embedded — Specifications, Tests & Benchmarks
Adlink RTX A500 Embedded
GeForce Ax000
•
GA107S
•
30.03.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
20W
🏆 Top #7159
Performance
Synthetic Score
9,901
Efficiency
mid-high
The Adlink RTX A500 Embedded graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 30.03.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 8.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 16 RT Cores and 64 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 435 MHz with dynamic acceleration capability up to 1335 MHz. The nominal thermal design power is 20 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.03.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107S |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 435 MHz |
| Boost Clock | 1335 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.72 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 85.44 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.47 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 85.44 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 7.74% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.