ACube E4690
Graphics Card ACube E4690 — Specifications, Tests & Benchmarks
ACube E4690
Radeon 4000
•
M96
•
01.06.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #13121
Performance
Synthetic Score
405
PassMark
405
Efficiency
low
The ACube E4690 (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.06.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.5 billion transistorsistors transistors on a 146 mm² die. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 22.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.06.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon 4000 |
| GPU Variant | M96 E4690 (216-0729055) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M96 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 514,000.0 million |
| Die Size | 146 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 384 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 405 |
| PassMark (G2D Mark) | 347 |
| TPU Index Score | 0.78% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.