Acer X1600 SE
Graphics Card Acer X1600 SE — Specifications, Tests & Benchmarks
Acer X1600 SE
Radeon X1600
•
RV515
•
2007
•
256 MB
•
DDR
•
128 bit
•
27W
🏆 Top #14217
Performance
Synthetic Score
82
Efficiency
low
The Acer X1600 SE (Ultra-Threaded SE) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.01.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 100 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 8.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 635 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 27 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X1600 |
| GPU Variant | RV515 X1600SE (215CAFAKA13FG) |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | RV515 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 107,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 635 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 27 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-A67631-00, 109-A67731-00A |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.54 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.54 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.