Acer Veriton GN100 AI Mini Workstation
Graphics Card Acer Veriton GN100 AI Mini Workstation — Specifications, Tests & Benchmarks
Acer Veriton GN100 AI Mini Workstation
GeForce Bxx
•
GB20B
•
15.10.2025
•
128 GB
•
LPDDR5X
•
256 bit
•
140W
🏆 Top #4249
Performance
Synthetic Score
18,387
Efficiency
high
The Acer Veriton GN100 AI Mini Workstation graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 15.10.2025. For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 384 Tensor Cores. The memory subsystem features LPDDR5X modules with a total capacity of 128 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 273.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1665 MHz with dynamic acceleration capability up to 2418 MHz. The TDP level for this model is 140 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 15.10.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Bxx |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB20B |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 3N FinFET |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 384 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1665 MHz |
| Boost Clock | 2418 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1067 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 273.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 50 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Dimensions (L x W x H) | 150 x 150 x 51 mm |
| Power Consumption (TDP) | 140 W |
| Recommended PSU | 300 W |
API Support
| OpenCL | |
| CUDA |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 928.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.71 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.71 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 464.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 42.95% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.