Acer RTX 4060 Mobile
Graphics Card Acer RTX 4060 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Acer RTX 4060 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD107
•
03.01.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #5034
Performance
Synthetic Score
16,524
PassMark
17,405
Efficiency
high
Acer RTX 4060 Mobile is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 03.01.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 18.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 159 mm². The core configuration includes 3072 shader units, 24 RT Cores for ray tracing, and 96 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1920 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2250 MHz. The TDP level for this model is 115 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X4 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 108 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 216 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.82 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.82 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 216 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 405 |
| PassMark (G2D Mark) | 731 |
| TPU Index Score | 21.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.