Acer GTX 1050 Ti Mobile 4 GB
Graphics Card Acer GTX 1050 Ti Mobile 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Acer GTX 1050 Ti Mobile 4 GB
Nvidia GeForce 10 Mobile
•
GP106
•
01.02.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8942
Performance
Synthetic Score
5,918
PassMark
5,918
Efficiency
mid
The Acer GTX 1050 Ti Mobile 4 GB graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 01.02.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.10 GB/s. The GPU's base clock speed is 1493 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1620 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.02.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 10 Mobile |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1493 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | E2914 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 51.84 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 77.76 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 38.88 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 77.76 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 918 |
| PassMark (G2D Mark) | 323 |
| TPU Index Score | 8.05% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.