Abaco NPN244S 6U VPX
Graphics Card Abaco NPN244S 6U VPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Abaco NPN244S 6U VPX
GeForce Tx000
•
TU106
•
27.05.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #2777
Performance
Synthetic Score
22,859
Efficiency
high
Abaco NPN244S 6U VPX is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 27.05.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 445 mm² die contains approximately 10.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 30 specialized cores for ray rendering and 240 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 336.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 945 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1380 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Tx000 |
| GPU Variant | N19E-Q1-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 945 MHz |
| Boost Clock | 1380 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 88.32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 165.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.60 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 165.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 12.08% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.