Abaco GRA116S 3U VPX
Graphics Card Abaco GRA116S 3U VPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Abaco GRA116S 3U VPX
GeForce Ax000
•
GA104
•
30.03.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
80W
🏆 Top #5650
Performance
Synthetic Score
14,625
PassMark
21,107
Efficiency
high
The Abaco GRA116S 3U VPX graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 30.03.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 384.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 510 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1215 MHz. The nominal thermal design power is 80 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 510 MHz |
| Boost Clock | 1215 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 223.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.31 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 223.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 107 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 21.78% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.