Abaco GR5 3U VPX
Graphics Card Abaco GR5 3U VPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Abaco GR5 3U VPX
GeForce Px000
•
GP107
•
06.02.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #8147
Performance
Synthetic Score
7,670
PassMark
6,990
Efficiency
mid
The Abaco GR5 3U VPX graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 06.02.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.13 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1215 MHz with dynamic acceleration capability up to 1468 MHz. The nominal thermal design power is 45 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.02.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1215 MHz |
| Boost Clock | 1468 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.13 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
| Board Number | E2904 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 46.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 70.46 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.23 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 70.46 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 990 |
| PassMark (G2D Mark) | 622 |
| TPU Index Score | 7.09% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.