Abaco GR2 3U VPX
Graphics Card Abaco GR2 3U VPX — Specifications, Tests & Benchmarks
Abaco GR2 3U VPX
GeForce Px000
•
GP104
•
11.01.2017
•
16 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #5349
Performance
Synthetic Score
15,798
PassMark
12,638
Efficiency
mid-high
The Abaco GR2 3U VPX graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 11.01.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1164 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1506 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 11.01.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
| GPU Variant | N17E-Q5-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1164 MHz |
| Boost Clock | 1506 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 96.38 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 192.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 96.38 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 6.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 192.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 638 |
| PassMark (G2D Mark) | 683 |
| TPU Index Score | 13.79% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.