Xeon X7460
Xeon X7460 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X7460
604
•
Dunnington
•
15.09.2008
•
6 cores /
6 threads
•
2.67 GHz
•
130W
🏆 Top #1581
Performance
Synthetic Score
7,125
PassMark
4,803
Efficiency
54.81
Meet Xeon X7460 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 6 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.7 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 130 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 15.09.2008 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon MP |
| Codename | Dunnington |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLG9P |
Architecture
| Socket | 604 |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.90 million |
| Die Size | 503.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.667 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 266 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 9 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 803 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 922 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.