Xeon X7350
Xeon X7350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X7350
604
•
Tigerton
•
06.09.2007
•
6 cores /
6 threads
•
2.93 GHz
•
130W
🏆 Top #1847
Performance
Synthetic Score
5,282
PassMark
7,836
Efficiency
40.63
The Xeon X7350 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 65 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 6 cores and 6 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.9 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 130 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 06.09.2007 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon MP |
| Codename | Tigerton |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLA67 |
Architecture
| Socket | 604 |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 582 million |
| Die Size | 286.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.933 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 266 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 836 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 186 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 40.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.