Xeon X5672
Xeon X5672 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5672
1366
•
Westmere-EP
•
14.02.2011
•
4 cores /
8 threads
•
3.20 GHz
•
95W
🏆 Top #1448
Performance
Synthetic Score
8,781
PassMark
8,826
Efficiency
92.43
The Xeon X5672 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.6 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 95 W. While Xeon X5672 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.02.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBYK |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 826 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 509 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 92.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.