Xeon X5550
Xeon X5550 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5550
1366
•
Gainestown
•
30.03.2009
•
4 cores /
8 threads
•
2.67 GHz
•
95W
🏆 Top #1772
Performance
Synthetic Score
5,759
PassMark
5,598
Efficiency
60.62
Xeon X5550 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 95 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Gainestown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBF5 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.666 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.066 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 598 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 301 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 60.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.