Xeon w9-3595X
Xeon w9-3595X — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon w9-3595X
4677
•
Sapphire Rapids
•
24.08.2024
•
60 cores /
120 threads
•
2.00 GHz
•
385W
🏆 Top #2
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
215,528
PassMark
98,602
Efficiency
559.81
The Xeon w9-3595X processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 60 cores and 120 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. Thanks to 112.5 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 385 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.08.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon W |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN71 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 60 |
| Total Threads | 120 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4800 KB |
| L2 Cache | 120 MB |
| L3 Cache | 112.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x112 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 385 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 98 602 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 712 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 559.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.