Xeon w7-3445
Xeon w7-3445 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon w7-3445
4677
•
Sapphire Rapids
•
15.02.2023
•
20 cores /
40 threads
•
2.50 GHz
•
270W
🏆 Top #172
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
85,659
PassMark
48,991
Efficiency
317.26
The Xeon w7-3445 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 20 computing cores with support for 40 threads. The base clock speed is 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 52.5 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 270 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Xeon w7-3445 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 15.02.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon W |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM33 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1600 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 52.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x112 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 48 991 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 269 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 317.26 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.