Xeon w7-2475X
Xeon w7-2475X — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon w7-2475X
4677
•
Sapphire Rapids
•
15.02.2023
•
20 cores /
40 threads
•
2.60 GHz
•
225W
🏆 Top #171
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
85,659
PassMark
53,211
Efficiency
380.71
The Xeon w7-2475X processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 20 cores and 40 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 37.5 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 225 W. Regarding gaming performance, Xeon w7-2475X is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 15.02.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon W |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM9E |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1600 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 37.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 225 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 53 211 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 566 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 380.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.