Xeon w5-3425
Xeon w5-3425 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon w5-3425
4677
•
Sapphire Rapids
•
15.02.2023
•
12 cores /
24 threads
•
3.20 GHz
•
270W
🏆 Top #379
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
49,732
PassMark
36,280
Efficiency
184.19
Xeon w5-3425 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 12 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 24 data threads. The base clock speed is 3.2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. For fast data exchange, 30 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 270 W. The gaming performance of Xeon w5-3425 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 15.02.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon W |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM35 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1908.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 307.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x112 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 36 280 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 313 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 184.19 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.