Xeon W3690
Xeon W3690 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W3690
1366
•
Gulftown
•
14.02.2011
•
6 cores /
12 threads
•
3.47 GHz
•
130W
🏆 Top #1608
Performance
Synthetic Score
6,919
PassMark
7,274
Efficiency
53.22
Meet Xeon W3690 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.7 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.02.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Gulftown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBW2 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.466 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.733 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 274 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 622 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 53.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.