Xeon W3550
Xeon W3550 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W3550
1366
•
Bloomfield
•
09.08.2009
•
4 cores /
8 threads
•
3.07 GHz
•
130W
🏆 Top #2178
Performance
Synthetic Score
3,342
PassMark
3,256
Efficiency
25.71
The Xeon W3550 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 130 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 09.08.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Bloomfield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBEY |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.066 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.333 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 256 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 412 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 25.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.