Xeon W-1350
Xeon W-1350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-1350
1200
•
Rocket Lake-S
•
06.05.2021
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
80W
🏆 Top #989
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,446
PassMark
18,742
Efficiency
205.58
The Xeon W-1350 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.3 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 80 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 06.05.2021 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon W |
| Codename | Rocket Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKPA |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 742 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 440 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 205.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.