Xeon W-1290TE
Xeon W-1290TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-1290TE
1200
•
Comet Lake
•
13.05.2020
•
10 cores /
20 threads
•
1.80 GHz
•
35W
🏆 Top #1158
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,032
PassMark
14,501
Efficiency
372.34
Meet Xeon W-1290TE — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 10 computing cores with support for 20 threads. By default, the cores function at 1.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, Xeon W-1290TE is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 13.05.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRJFH |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 501 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 708 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 372.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.