Xeon W-1290P
Xeon W-1290P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-1290P
1200
•
Comet Lake
•
13.05.2020
•
10 cores /
20 threads
•
3.70 GHz
•
125W
🏆 Top #761
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,347
PassMark
22,373
Efficiency
178.78
Intel released the Xeon W-1290P processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 10 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 20 data threads. The base clock speed is 3.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.3 GHz. For fast data exchange, 20 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Xeon W-1290P is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 13.05.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKT7 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 373 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 166 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 178.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.