Xeon W-1290E
Xeon W-1290E — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-1290E
1200
•
Comet Lake
•
13.05.2020
•
10 cores /
20 threads
•
3.50 GHz
•
95W
🏆 Top #1036
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
15,468
PassMark
19,424
Efficiency
162.82
Intel released the Xeon W-1290E processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 10 cores and 20 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. The L3 smart cache size is 20 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 95 W. Regarding gaming performance, Xeon W-1290E is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 13.05.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRJFB |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 424 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 809 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 162.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.