Xeon Silver 4514Y
Xeon Silver 4514Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4514Y
4677
•
Emerald Rapids
•
14.12.2023
•
16 cores /
32 threads
•
2.00 GHz
•
150W
🏆 Top #344
Performance
Synthetic Score
53,146
PassMark
49,747
Efficiency
354.31
Xeon Silver 4514Y is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 30 MB. The TDP level for this model is set within 150 W. While Xeon Silver 4514Y is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Emerald Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN6J Q41Z |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1526.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 281.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1280 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 49 747 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 300 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 354.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.