Xeon Silver 4510
Xeon Silver 4510 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4510
4677
•
Sapphire Rapids
•
14.12.2023
•
12 cores /
24 threads
•
2.40 GHz
•
150W
🏆 Top #425
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
44,326
PassMark
53,790
Efficiency
295.51
The Xeon Silver 4510 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 12 cores and 24 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.1 GHz. The L3 smart cache size is 30 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 150 W. While Xeon Silver 4510 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN60 |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 102 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 281.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 53 790 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 049 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 295.51 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.