Xeon Silver 4416+
Xeon Silver 4416+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4416+
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
20 cores /
40 threads
•
2.00 GHz
•
165W
🏆 Top #472
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
38,786
PassMark
69,598
Efficiency
235.07
The Xeon Silver 4416+ processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 20 cores and 40 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 37.5 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 165 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGG |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1600 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 37.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 69 598 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 900 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 235.07 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.