Xeon Silver 4410Y
Xeon Silver 4410Y — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4410Y
4677
•
Sapphire Rapids
•
10.01.2023
•
12 cores /
24 threads
•
2.00 GHz
•
150W
🏆 Top #364
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
51,166
PassMark
42,164
Efficiency
341.11
Intel released the Xeon Silver 4410Y processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 12 cores, capable of executing 24 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. For fast data exchange, 30 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 150 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Sapphire Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMGE |
Architecture
| Socket | 4677 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 42 164 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 626 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 341.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.