Xeon Silver 4310
Xeon Silver 4310 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4310
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
12 cores /
24 threads
•
2.10 GHz
•
120W
🏆 Top #504
Performance
Synthetic Score
35,016
PassMark
34,691
Efficiency
291.80
Intel released the Xeon Silver 4310 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 12 cores and 24 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. The L3 smart cache size is 18 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 120 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 120 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 34 691 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 009 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 291.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.