Xeon Platinum 9221
Xeon Platinum 9221 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 9221
BGA 5903
•
Cascade Lake-AP
•
02.04.2019
•
32 cores /
64 threads
•
2.10 GHz
•
250W
🏆 Top #336
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
54,264
Efficiency
217.06
Intel released the Xeon Platinum 9221 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.7 GHz. The L3 smart cache size is 71.5 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 250 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 02.04.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Cascade Lake-AP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 5903 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 8.00 million |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 93.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 71.5 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 54 264 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 290 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 217.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.